Stimaţi părinţi,
Începând cu 11.01.2017 , Liceul Teoretic Internaţional de Informatică Bucureşti deschide perioada de înscrieri pentru clasele a- IX-a.

Cererile de preînscriere se pot depune pe tot parcursul anului şcolar.

Pentru detalii în ceea ce priveşte oferta educaţională pentru liceu vă rugăm să luaţi legatura cu d-na Alina Farcaș (Admissions & PR) telefonic, 0754.331.784, 021.327.5443, sau prin e-mail: admitere.liceu@ichb.ro

Întâlnirile se stabilesc cu o programare, în prealabil.

La Liceul Teoretic Internaţional de Informatică Bucureşti sunt admişi elevii ale căror abilităţi anticipează o perioadă de succese, într-un mediu şcolar deosebit. Vă aşteptăm în fiecare zi, de Luni până Vineri, între orele 08.00-17.00, la sediul nostru din Str. Balta Albina , nr. 9 ,Sector 3, Bucureşti.

Prezentarea campusului din Colentina

Criterii generale de admitere

Decizia de admitere se bazează pe:

– Media de Admitere (minim 8,50 pentru toate profilele)

– Rezultate la Olimpiadele Naţionale şi Internaţionale (în cazul claselor dedicate elevilor olimpici)

– Raportul consilierului educaţional (psiholog şcolar)

– Media la purtare (10)

– Testare internă Limba Engleză (testarea se poate echivala cu o diploma B2, Cambridge, Toefl, etc). Data la care va avea loc testarea va fi anunțată ulterior.

Repartizarea în clase se va face în funcţie de Media de Admitere, conform cu opţiunea elevului, sau în funcţie de rezultatele obtinuţe în cadrul Olimpiadelor Naţionale şi Internaţionale.

Documente necesare înscrierii

·         4 foto ¾

·         Copie legalizată a certificatului de naştere al elevului

·         Copii după actele de identitate ale părinţilor

·         Foaia matricolă

·         Fişa medicală

·         Adeverinţă medicală pentru orele de educaţie fizică

·         Adeverinţa cu media de admitere

·         Aviz epidemiologic

·         Echivalarea studiilor (pentru elevii care au studiat în alt sistem de învăţământ decât cel urmând curricula MECTS)

·         Copie dupa actul de custodie (dacă este cazul)

Oferta educaţională

Liceul Teoretic Internaţional de Informatică Bucureşti oferă următoarele beneficii pentru anul şcolar 2017-2018:

·         Prima școală din România care a introdus în cadrul orelor de informatică, curs de robotică

·         Consiliere în carieră pentru Universitățile din străinătate

·         Promovează activitățile de voluntariat cu ajutorul Parteneriatelor/Consiliul Elevilor

·         Predarea în limba engleză a anumitor materii (matematică, informatică, fizică, chimie şi biologie)

·         Promovarea unui mediu cald între elevi-profesori-părinți

·         Clase cu 20 elevi

·         Pregătire suplimentară la toate materiile

·         Îndrumarea elevilor către concursuri şi olimpiade

·         Oferta bogată de cluburi şi activităţi extracurriculare

·         Comunicarea permanentă cu părinţii şi catalogul virtual

·         Asistență medicală permanentă

·         Masă şi transport

Taxe SUMA INTRE 10.01.2017 – 31.03.2017 SUMA INTRE 01.04.2017 – 23.06.2016
Taxa școlarizare pentru elevii de la ICHB-Gimnaziu € 3850 € 4200
Taxa înscriere pentru elevii de la ICHB-Gimnaziu € 0 € 0
Taxa școlarizare pentru elevii de la alte școli € 4200 € 4200
Taxa înscriere pentru elevii de la alte școli € 200 € 200

Reduceri din cuantumul taxei şcolare:

·         Plata integrală – 5%

·         Reducere de frate – 5% se aplică elevilor care mai au un frate/soră înscris(ă) la ICHB sau la oricare dintre instituţiile de învăţământ Lumina

(*pentru 2 frati, reducerea se aplica doar pentru unul dintre frati; pentru mai mult de 2 frati, reducerea se aplica pentru 2 dintre copii).

·         Medie de Admitere între 9.25-9.50 – 15% reducere

·         Medie de Admitere între 9.51-9.70 – 20% reducere

·         Medie de Admitere între 9.71-10.00 – 25% reducere

Suplimentar:

·         Manuale: aproximativ 150€/an

·         Uniforma: aproximativ 150€/an

Servicii Opţionale:

·         Masa de prânz: € 806/an

·         Transport: € 1000 – € 1500/an

·         Internat: € 2000/an

Taxa şcolară poate fi plătită în patru rate, egale, prima achitându-se în momentul semnării contractului.

Înscrierea elevului în anul şcolar 2017-2018 este considerată oficiala doar în momentul în care este semnat contractul şi este achitată taxa de înscriere şi prima rată.

Taxa şcolară se poate achita prin transfer bancar, prin POS sau cash la Departamentul de Contabilitate al ICHB. Vă recomandăm să citiţi cu atenţie Regulamentul de Ordine Interioară (elevi şi părinţi) al Liceul Teoretic Internaţional de Informatică Bucureşti, înainte de a finaliza înscrierea.