Stimaţi părinţi,
Începând cu 15.01.2018 , Liceul Teoretic Internaţional de Informatică Bucureşti deschide perioada de înscrieri pentru clasele a- IX-a.

Cererile de preînscriere se pot depune pe tot parcursul anului şcolar.

Pentru detalii în ceea ce priveşte oferta educaţională pentru liceu vă rugăm să luaţi legatura cu d-na Alina Farcaș (Admissions & PR) telefonic, 0754.331.784, 021.327.5443, sau prin e-mail: [email protected]

Întâlnirile se stabilesc cu o programare, în prealabil.

La Liceul Teoretic Internaţional de Informatică Bucureşti sunt admişi elevii ale căror abilităţi anticipează o perioadă de succese, într-un mediu şcolar deosebit. Vă aşteptăm în fiecare zi, de Luni până Vineri, între orele 09.00-16.00, la sediul nostru din Str. Balta Albina , nr. 9 ,Sector 3, Bucureşti.

Prezentarea campusului din Colentina

Criterii generale de admitere

Decizia de admitere se bazează pe:

– Media de Admitere (minim 8,50 pentru toate profilele)

– Rezultate la Olimpiadele Naţionale şi Internaţionale (în cazul claselor dedicate elevilor olimpici)

– Raportul consilierului educaţional (psiholog şcolar)

– Media la purtare (10)

– Testare internă Limba Engleză (testarea se poate echivala cu o diploma B1, Cambridge, Toefl, etc). Data la care va avea loc testarea va fi anunțată ulterior.

Repartizarea în clase se va face în funcţie de Media de Admitere, conform cu opţiunea elevului, sau în funcţie de rezultatele obtinuţe în cadrul Olimpiadelor Naţionale şi Internaţionale.

Documente necesare înscrierii

·         4 foto ¾

·         Copie legalizată a certificatului de naştere al elevului

·         Copii după actele de identitate ale părinţilor

·         Foaia matricolă

·         Fişa medicală

·         Adeverinţă medicală pentru orele de educaţie fizică

·         Adeverinţa cu media de admitere

·         Aviz epidemiologic

·         Echivalarea studiilor (pentru elevii care au studiat în alt sistem de învăţământ decât cel urmând curricula MECTS)

·         Copie dupa actul de custodie (dacă este cazul)

Oferta educaţională 2018-2019

Liceul Teoretic Internaţional de Informatică Bucureşti oferă următoarele beneficii pentru anul şcolar 2018-2019:

·         7 clase Mate-Info

·         O clasa Filologie

·         Consiliere în carieră pentru Universitățile din străinătate

·         Promovează activitățile de voluntariat cu ajutorul Parteneriatelor/Consiliul Elevilor

·         Predarea în limba engleză a anumitor materii (matematică, informatică, fizică, chimie şi biologie)

·         Promovarea unui mediu cald între elevi-profesori-părinți

·         Clase cu 20 elevi

·         Pregătire suplimentară la toate materiile

·         Îndrumarea elevilor către concursuri şi olimpiade

·         Oferta bogată de cluburi şi activităţi extracurriculare

·         Comunicarea permanentă cu părinţii şi catalogul virtual

·         Asistență medicală permanentă

·         Masă şi transport

Taxe SUMA
Taxa înscriere 200 €
Taxa școlarizare 4700 €

Reduceri din cuantumul taxei şcolare:

·         Plata integrală – 5%

·         Reducere de frate – 5% se aplică elevilor care mai au un frate/soră înscris(ă) la ICHB sau la oricare dintre instituţiile de învăţământ Lumina

(*pentru 2 frati, reducerea se aplica doar pentru unul dintre frati; pentru mai mult de 2 frati, reducerea se aplica pentru 2 dintre copii).

·         Medie de Admitere între 9.30-9.50 – 300 € reducere

·         Medie de Admitere între 9.51-9.75 – 500 € reducere

·         Medie de Admitere între 9.76-10.00 – 700 € reducere

Suplimentar:

·         Manuale: aproximativ 150 €/an

·         Uniforma: aproximativ 150 €/an

Servicii Opţionale:

·         Masa de prânz: 806 €/an

·         Transport: 1000 € – 1500 €/an

·         Internat: 2000 €/an

Taxa şcolară poate fi plătită în patru rate, egale, prima achitându-se în momentul semnării contractului.

Pentru elevii olimpici se aplica reducerile din tabelele de mai jos:

Grupa I (Fizica, Chimie, Biologie, Matematica si Informatica):

CATEGORIA Locul obţinut Reduceri
I 1-5* 100%
II 6-10* 85%
III 11-15* 70%
IV 16-20* 60%
V 21-30* 50%
VI. Orice loc după locul 31* 25%

Pentru participarea la olimpiadele din Grupa II (Astronomie, Astrofizica, Lingvistica, Limba Romana, Limbi straine, Stiinte Socio-umane si Stiintele Pamantului):

1-3 100%
4-10 60%
11-21 35%

*Elevii calificati la lotul national beneficiaza de 10% extra reducere

*Pentru elevii olimpici transferati in clasa a X-a reducerile sunt cu 20% mai mici decat cele din tabel iar pentru cei tranferati in clasa a XI-a cu 50% mai mici

Înscrierea elevului în anul şcolar 2018-2019 este considerată oficială doar în momentul în care este semnat contractul şi este achitată taxa de înscriere şi prima rată.

În momentul retragerii dosarului până la data de 15 august 2018, taxa de înscriere este nereturnabilă şi din prima rată se opresc 500 €.

Taxa şcolară se poate achita prin transfer bancar, prin POS sau cash la Departamentul de Contabilitate al ICHB. Vă recomandăm să citiţi cu atenţie Regulamentul de Ordine Interioară (elevi şi părinţi) al Liceul Teoretic Internaţional de Informatică Bucureşti, înainte de a finaliza înscrierea.