Săptămâna limbii române

Săptămâna școlară 12-16 ianuarie 2015 este dedicată limbii și literaturii române. În această perioadă se vor desfășura activități diverse, prin care elevii sunt antrenați să descopere lucruri interesante despre scriitorii români sau despre obiceiurile și tradițiile poporului nostru. 

Sunteți invitați să vizionați  expozițiile Patrimoniul cultural imaterial, Obiceiurile și tradițiile românilor, la parterul liceului sau Galeria scriitorilor români, la etajul întâi.

Dacă vă plac excursiile, puteți vizita marți Casa memorială Agatha și George Bacovia. Miercuri se va desfășura  concursul de literatură adresat elevilor din clasa a IX-a.

Joi, toți profesorii și elevii îl omagiază pe Eminescu în cadrul orelor de curs, iar vineri vă așteptăm la sala de conferințe, unde vom premia elevii câștigători ai concursului de literatură și vom urmări sceneta Nota 4 la istorie și dezbaterea cu titlul România între Orient și Occident.