FirSTep

 

 

Dragi părinţi,

Târgul de ştiinţă şi tehnologie FirSTep este una dintre cele mai prestigioase competiţii organizate de Lumina Instituţii de Învăţământ.

În cadrul acestei competiţii elevii au ocazia să desfăşoare proiecte independente de cercetare aplicând metodologii ştiinţifice, iar rezultatele acestor proiecte de cercetare sunt ulterior expuse, dezbătute şi jurizate public în cadrul târgului.

Cele mai bune proiecte, care demonstreaza rigurozitate şi o aplicare corectă a metodologiilor ştiinţifice vor fi premiate.

Astfel, vă recomandăm să îi încurajaţi pe copiii dumneavoastră să participe la această competiţie deoarece reprezintă o şansă reală de a-şi îmbunătăţi semnificativ cunoştinţele într-un domeniu care îi pasioneaza, dar şi pentru că FirSTep reprezintă o rampă de lansare pentru o serie întreagă de competiţii internaţionale.

Cele patru secţiuni la care elevii îşi pot înscrie proiectele de cercetare sunt:

·         Energy, Engineering, Environment  

·         Design

·         Interactive learning

·         Little Scientist

Data până la care elevii se pot înscrie este 30 ianuarie 2015 , iar mai multe detalii despre competiţie puteţi găsi accesând site-ul www.firstep.ro .

 

Vă dorim mult succes!