5 zile de cultură la „Săptămâna Limbii Române”!

Săptămâna 12-16 ianuarie 2015 a fost declarată Săptămâna Limbii Române în liceul nostru. Coordonatorii acestei săptămâni, membrii Catedrei „Limbă și comunicare”, au reușit să  demonstreze încă o dată că salvarea umanității se face prin educație, artă, cultură.

Săptămâna limbii române s-a deschis  cu expozițiile: Patrimoniul Cultural Imaterial al Umanității UNESCO , Obiceiurile și tradițiile românilorGaleria scriitorilor români . Au  urmat vizita la Casa memorială Agatha și George Bacovia  și Concursul de cultură generală dedicat claselor a IX-a și a X-a , iar ziua de joi, 15 ianuarie, a fost dedicată poetului național și universal , Mihai Eminescu, de la nașterea căruia s-au împlinit 165 de ani. Întregul program al săptămânii s-a încheiat sub semnul teatrului, elevii Teodorescu Lavinia, Georgescu Ana, Ciocan Antonie, Cristescu Stefan şi Bruckner Ion,  interpretând scenetele  „Nota 4 la istorie”, adaptare după  Dan Mihăiescu şi „ Justiție” de I. L. Caragiale.

Prelegerile, expozițiile și spectacolele, precum și vizitele la obiectivele muzeale  reprezintă modalitățile de comunicare culturală între personalitățile vieții noastre academice , universitare și culturale și elevi. Densitatea și diversitatea activităților desfășurate timp de o săptămână permit elevilor să -și formeze o imagine clară și documentată despre vocația creatoare a neamului românesc și despre identitatea noastră cuturală.

 

Cinci  zile de cultură, voie bună, emoții, inspirație și motivație, acesta a fost programul oficial al Săptămânii Limbii Române!