Elevii ICHB medaliaţi cu aur la ISWEEEP – cea mai mare olimpiadă de proiecte ştiinţifice din lume!

427 de proiecte ştiinţifice foarte complexe din 67 de ţări au fost expuse la Houston (SUA), în perioada 7 – 11 mai 2015. 600 de elevi de liceu pasionaţi de cercetare şi 300 de profesori au participat astfel la ISWEEEP, cea mai mare competiţie de proiecte din lume.

Lumina Instituţii de Învăţământ a participat la această competiţie cu două proiectea parţinând unor elevi de la ICHB şi ICHC.

Elevii ICHB Călin Nae şi Mihai Popescu au primit Medalia de Aur şi premiul special oferit de Asociaţia Inginerilor din Domeniul Petrolier pentru proiectul lor: “New Hybrid PV Cell Based on Organic and Biological Materials”.

Elevul ICHC Dragoş Mihai Şerban a primit Medalia de Bronz pentru proiectul  “A non‐invasive approach to brain tumors’ classification based on their textural pattern in MR images and CT scans”.

Felicitări!