Elevii ICHB ajută la ecologizarea Deltei Văcăreşti!

În data de 23 mai 2015, elevii de la ICHB şi-au unit forţele şi au dat o mână de ajutor la ecologizarea Deltei Văcăreşti.

Sosţi în număr mare, aproape 50 de persoane, elevii ICHB, care sunt şi voluntari ai organizaţiei Crucea Roşie, au strâns pet-urile de plastic şi resturile de materiale de construcţii ce fuseseră aruncate la întâmplare pe toată suprafaţa Deltei Văcăreşti, riscând astfel să sufoce şi să distrugă biodiversitatea zonei.

Acum, când zona a fost curăţată, voluntarii de la ICHB speră ca Delta Văcăreşti să devină un adevărat punct de atracţie pentru iubitorii de natură, care vor veni să admire speciile unice de păsări şi insecte, care depind de protejarea acestui loc unic în Bucureşti.

Mai mult decât atât, voluntarii de la ICHB au fost susţinuţi în efortul lor de Primarul Sectorului 4 şi de Primarul General al Capitalei, domnul Sorin Oprescu.

Felicitări tuturor pentru munca depusă!