Elevii ICHB la concursul ”Călătoria mea multiculturală”

Direcţia  Generală de  învăţământ în limbile minorităţilor a Ministerul  Educaţiei  şi  Cercetării  Ştiinţifice a organizat pe data de 28-05-2015, la Cluj,  un concurs cu tema  ”Călătoria  mea  multiculturală”, având motto-ul  ”Ascultă-mă chiar dacă sunt copil”.

Tematica  acestui  concurs  a pus  în evidență  drepturile  persoanelor  aparținând  minorităților naționale: dreptul  la  şanse egale, la învăţământ în limba maternă, la cultura proprie.

La acest  concurs, desfăşurat  la Universitatea  Babes  Bolyai din Cluj, au participat şi elevi  de la Liceul Teoretic  Internaţional  de  Informatică Bucureşti, care şi-au prezentat, alături de ceilalţi elevi din toată ţara,  proiectele în faţa unui  juriu. După  jurizare, fiecare  echipă participantă a pregătit un stand cu produse  culinare  tradiţionale specifice fiecărei minorităţi.

A  fost  o atmosferă  foarte frumoasă  în care elevii  au avut  prilejiul de a cunoaşte  cultura celorlalte minorităţi, au cântat, au  dansat  şi  au socializat  împreună, iar toate aceste lucruri au făcut ca experienţa  să fie una foarte  frumoasă.