Casian Pătrășcanu, bursier la 2 presitgioase universități din SUA!

Casian Pătrășcanu, bursier la 2 presitgioase universități din SUA!

 

În vara aceasta, elevul nostru Casian Pătrășcanu a câștigat două burse integrale pentru două programe de patru săptămâni, fiecare în Statele Unite ale Americii, la unele dintre cele mai renumite universități din lume: Massachusetts Institute of Technology (MIT) și Stanford University.

 

Primul program la care Casian a fost acceptat se numește MIT Launch și este un program de antreprenoriat pentru elevii de liceu din toată lumea. Casian a câștigat, împreună cu cei doi colegi de echipă americani, marele premiu, sesiunea 1, cu proiectul Dropwise. De asemenea, Casian a fost instruit aici cum să înființeze și să administreze un club de antreprenoriat în liceu sub denumirea de MIT Launch Club.

 

Cel de-al doilea program se numește Stanford University Mathematics Camp (SUMaC) și este un program de matematica pentru copiii de liceu cu abilități extraordinare în matematică.

 

Felicitări călduroase lui Casian și mult succes pe mai departe!