Ziua Națională a României sărbătorită la ICHB!

​Astăzi am încheiat la ICHB în mod festiv Săptămâna  dedicată Zilei Naționale a României!

 

Încă de la prima oră a dimineții câteva eleve îmbrăcate în portul național românesc și-au întâmpinat colegii și profesorii la intrarea în școală, așa cum cere tradiția, cu pâine și sare. Holurile liceului au găzduit pe tot parcursul zilei un târg cu felurite produse culinare tradiționale precum dulcețurile, plăcintele, cozonacul, nucile și covrigii, dar și cu diverse obiecte artizanale autentice.

La cea de-a treia oră de curs, domnul profesor de istorie Roberto Istrate le-a vorbit celor prezenți despre însemnătatea Zilei Naționale și a Marii Uniri, iar elevii au susținut diverse prezentări tematice.

Corul elevilor ICHB, condus de domnul profesor Răzvan Trandafir, a interpretat imnul național, iar la final elevii noștri s-au bucurat și de prezența unor invitați speciali: doi reprezentanți ai Armatei Române, le-au vorbit elevilor despre patriotism și despre ce înseamnă apărarea patriei, chiar și în condiții dintre cele mai dificile.

Le mulțumim oaspeților noștri pentru prezență și le urăm tuturor de pe acum “La mulți ani!” cu ocazia Zilei Naționale!