Săptămâna Limbii Engleze

 

Săptămâna trecută, în cadrul programului “Săptămânile catedrelor”, profesorii și elevii de la ICHB au sărbătorit “Săptămâna Limbii Engleze”.

 

Astfel, școala noastră a găzduit un târg de carte în limba engleză la care au participat mai multe edituri de profil. Elevii au avut parte de concursuri de cultură generală , gramatică sau vocabular, la care s-au câștigat nu mai puțin de 100 de premii, dar și de o tombolă caritabilă.

 

Joi, pe holurile liceului și-a făcut apariția copacul expresiilor idiomatice, iar elevii au vizionat filme britanice.

 

Vineri a avut loc “British Food Festival”, în cadrul căruia elevii au pregătit și au degustat rețete specifice: cupcakes, muffins, doughnuts, fish and chips, bread and butter pudding, iar banii colectați din vânzări au fost donați pentru a cumpăra cadouri copiilor orfani.