Echipa Knowledge 1_Concursul NASA

Elevii claselor a-X-a ai Liceului nostru au reușit să termine proiectul numit Knowledge 1 pentru Concursul NASA și sunt gata să-l trimită în California pentru a fi evaluat . Elevii Andrei Negulescu , Ion Tudor , Philip Lepoutre , Dan Micheș și Rareș Comănescu, sub coordonarea domnului profesor Ali Cabas au finalizat un proiect de 180 de pagini cu un conținut deosebit, plin de aspecte tehnice și sociale ale unui habitat care să ofere condiții de viață pentru minim 10.000 de oameni . După 5 luni de muncă asiduă, dar și plină de satisfacții, elevii au învățat noțiuni legate de spațiu extrem de interesante, cum ar fi: protecția împotriva radiațiilor , controlul termic în spațiu , mineritul pe lună , sisteme de propulsie pentru rachete , generatoare de pseudo gravitate etc.
Suntem mândri de ei și le ținem pumnii strânși să câștige concursul!