Participare ICHB la Intel ISEF

“Intel International Science and Engineering Fair (Intel ISEF) este concursul ridicat la standardul de conventie internationala, unde in fiecare an, cele mai bune proiecte din intreaga lumea sunt reunite timp de o saptamana.
Pentru Romania, una dintre cele 75 de tari prezente la concurs, ISEF a insemnat anul acesta 5 echipe, calificate in urma Concursului national ROSEF, din iunie
2015. Dupa aproape un an de pregatiri, documentari si experimente, duminica-
8mai a fost, pentru finalisti, prima zi a celui mai mare concurs de proiecte stiintifice din lume, ce a avut loc la Phoenix, in Arizona.
Intalnirea cu cei 1.700 de participanti de la International Science and Engineering Fair 2016 ne-a aratat inca o data ca in lumea cercetarii barierele culturale sau etnice nu exista- pasiunea pentru stiinta, descoperiri si evolutie fiind un punct de reper comun, pentru ca de fapt, stiinta nu implica ationalitatea, ci numia pasiunea.
5 dintre cei 10 elevi ce au format lotul Romaniei au reprezentat in egala masura si Liceul Teoretic International de Informatica Bucuresti si Centrul "Alexandru Proca" pentru Initierea Tinerilor in Cercetarea Stiintifica din cadrul ICPE-CA, unde sunt indrumati in de-aproape de Dr.Ing.Mircea Ignat.
Cele trei echipe au fost formate din:
Dan Andrei Corbeanu, XIF, finalist ISEF pentru a2a oara consecutive
Ana-Maria Tudorache & Miruna Alexandra Ojoga, aXaA
Elena Fengyuan Yuan & Costin Cristian Ionul, aXaA
Despre proiectele noastre va invitam sa citit chiar aici:
http://playtech.ro/2016/liceenii-care– vor-reprezenta- romania-la- cel-mai- mare-targ-
stiintific-au- proiecte-geniale/
http://playtech.ro/2016/doua-eleve– romance-au- creat-manusa- inteligenta-care-grabeste-vindecarea- persoanelor-cu- paralizie/
http://playtech.ro/2016/doi-elevi– romani-studiaza- bacteriile-magnetice- care-ar-
putea-trata- cancerul-si- elimina-poluarea/ ”

II felicitam din suflet pe participanti si le dorim succes in continuare!