Campanie umanitara

Cu ocazia Craciunului, Consiliul Elevilor din liceul nostru a organizat, ca in fiecare an, o campanie umanitara menita sa aduca bucurii in vietile celor nevoiasi in preajma sarbatorilor. Campania s-a desfasurat pe parcursul lunii decembrie, timp in care sub bradul de Craciun de la etajul 1 al liceului toti elevii au contribuit cu donatiile lor.
Drumul catre satul Jilavele de Jos din judetul Ialomita a inceput inca de dimineata cand voluntarii au incarcat cutiile pline cu mancare, haine si jucarii in masina si au plecat determinati sa isi duca misiunea la bun sfarsit.
O data ajunsi in sat, elevii nostri s-au intalnit cu familiile nevoiase in fata bisericii si le-au aflat povestile. Impartirea cutiilor cu donatii a fost o bucurie atat pentru cei care le-au primit cat si pentru cei care le-au daruit. Pentru copiii din sat Consiliul Elevilor a vorbit chiar cu Mos Craciun care le-a facut o vizita celor mici si le-a daruit cadouri.
Dupa intalnirea de la biserica, elevii nostri au vizitat doua dintre familii la ele acasa unde au fost intampinati cu bratele deschise si au aflat povestile celor ce locuiau acolo.
Pe drumul de intoarcere, obositi si multumiti de reusita actiuni lor, elevii nostri au ascultat colinde si au discutat incantati despre urmatoarea activitate umanitara pe care Consiliul Elevilor o va organiza.
Suntem mandri de elevii nostri! Le multumim lor, Consiliului Elevilor ICHB dar si doamnei profesoare Cristina Ionescu pentru implicarea in aceste minunate actiuni!