ENTUZIASMUL CELEI DE-A 16 –A EDITIE A OLIMPIADEI DE LIMBA TURCA

Cea de-a 16. Editie a Festivalului International de Limba si Cultura, dar si Olimpiada Internationala de Limba Turca au avut loc unde au participat 2840 de elevi din 20 de tari. Acestea au fost organizate in luna iunie in diferite orase din Europa.
Elevii participanti la Olimpiada de Limba Turca au concurat la cele 7 categorii: Incepator, Nivel de Baza, Mediu, Avansat, Limba Materna, Interpretare Melodii si Voce.
Concurentii au participat in luna martie 2018 la prima etapa a testarii de Limba Turca. La cea de-a doua etapa a concursului s-au calificat primii 20 % dintre elevi. Cea de-a 16 editie a Olimpiadei Internationale de Limba Turca si a Festivalului International de Limba si Cultura Turca s-au organizat in parteneriat cu publicatia Nevlisan, cu sediul in Londra, Anglia. Competitorii din partea Romaniei la concurs au reprezentat tara cu succes. Au castigat in total 14 medalii. Dintre acestea 1 medalie de aur, 3 de argint si 10 de bronz.
Medaliile obtinute de catre elevi au fost inmanate de catre managerul Liceului Teoretic International de Informatica Bucuresti, dl. Mucahit Biner.
İRİNA MORMOCEA medalie de aur – concurs limba turca, nivel mediu
ALECSSA PASALAN medalie de bronz – concurs de interpretare
MONİCA ANDREİCA medalie de bronz – concurs de limba turca, nivel de baza
MARİA DAFİNA medalie de bronz – concurs de limba turca, nivel de baza
ALEXANDRA MİHAİ medalie de bronz – concurs limba turca, nivel mediu
ADREİ TİBERİU COANDA medalie de bronz – concurs de limba turca, nivel de baza