Concursul Liceal de Creatie Plastica “ARTA – CULOARE SI DESIGN”

Sambata, 19 ianuarie, la ICHB a avut loc Concursul Liceal de Creatie Plastica “ARTA – CULOARE SI DESIGN” cu sprijinul doamnei profesoare de arta, Camelia Jurca. Am avut elevi participanti din mai multe licee, scopul nostru fiind cunoașterea și afirmarea potențialului artistic și creativ al adolescentilor bucuresteni, din învățământul liceal.
Am avut doua sectiuni, si anume Pictura cu tema “Cum arata fericirea” si Design arhitectural cu tema “Casa romaneasca – intre traditional si modern”. Elevii ne-au incantat cu lucrarile lor intense si cu totul originale si cu dedicatia cu care au lucrat 3 ore fara oprire la planse.
Am avut castigatori la ambele sectiuni, iar juriul, format din artisti plastici, arhitecti si reprezentanti ai inspectoratului, a fost incantat sa ofere premiile si diplomele copiilor.
Lucrarile elevilor sunt expuse la receptia liceului, unde va asteptam cu drag sa o admirati.