EGMO 2019 – ICHB cu doua medalii de argint

Sambata s-au intors din Ucraina fetele noastre, de la Olimpiada Europeana de Matematica pentru Fete, Romania fiind clasata pe locul 6 la aceasta competitie importanta.

Tolu Diana (clasa a IX-a) – medalie de argint, fiind sub indrumarea domnului profesor Victor Vacariu, reusind prin pregatirile de inalt profesionalism sa nu coboare stacheta aurului de la Balcaniada de anul trecut.

Abu Shanab Amina (clasa a-X-a) – medalie de argint, profesor indrumator Flavian Georgescu, la a doua calificare cu rezultate minunate la EGMO, eleva ambitioasa si muncitoare.

Le felicitam pe toate cele 4 fete (Timofte Alexandra, Popescu Ioana, Tolu Diana si Abu Shanab Amina) care la nivel de echipa au adus Romania pe locul 6 in Europa, pe parinti pentru sustinere si pe domnii profesori pentru pregatirea de elita.

Nu in ultimul rand, ii multumim doamnei Ministru al Educatiei, Ecaterina Andronescu, care a dorit sa fie prezenta si sa felicite echipa de fete, campioanele noastre la matematica!