ECHIPA ICHB DE ROBOTICA

În cadrul evenimentului “Susținem performanța în robotică”, Liceul Teoretic International de Informatica Bucuresti a celebrat rezultatele exceptionale obținute în sezonul 2018-2019 de elevii ICHB, membrii in echipa de robotică “Quantum
Robotics” #14270.
Echipa de robotică Quantum Robotics este formată din 15 elevi olimpici din clasele a IX-a, a X-a si a XI-a. Elevii și-au folosit cunostințele, pasiunea si entuziasmul pentru a concura cu succes in competițiile de robotică First Tech Challenge (FTC) interne și internaționale, precum și la alte concursuri si olimpiade internaționale de robotică.
Sezonul 2018-2019 este unul de exceptie prin rezultatele obținute, după cum urmează:
Aprilie 2019
– Semifinalisti la Campionatul Mondial First Tech Challenge, Detroit SUA
– Finalisti “Motivate Award” Campionatul Mondial First Tech Challenge, Detroit SUA
Martie 2019
– Winning Alliance Award (locul I), Campionatul Național „BRD First Tech Challenge Romania”, Bucuresti, Romania
– Think Award (locul I), Campionatul Național „BRD First Tech Challenge Romania”, Bucuresti, Romania
– Inspire Award (locul III), Campionatul Național „BRD First Tech Challenge Romania”, Bucuresti, Romania
Februarie 2019
– Premiul 2 la „NASA space apps”, Bucuresti, Romania
– Premiul 2 la Vodafone Hackathon “TechFest 2019”, Bucuresti, Romania
Ianuarie 2019
– Winning Alliance Award (locul I), „First Tech Challenge”, Seoul, Coreea de Sud
Iunie 2018
– Medalie de aur “Genius Olympiad”, New York, Oswego University, USA
De asemenea, unul din membrii echipei „Quantum Robotics” – Andrei Preda – a fost selecționat in echipa Romaniei, castigătoare 5 medalii de aur la „First Global Olympiad”, Mexic, August 2018, cea mai inaltă performață obtinută de Romania la nivel mondial la compețiile de robotică pentru elevi de liceu.
Ii felicitam din suflet si le dorim mult succes!