Olimpiada Internationala de Chimie 2019

Elevii români care au participat la Olimpiada Internaţională de Chimie 2019 de la Paris au obţinut o medalie de aur şi trei medalii de argint

”Medalia de aur a fost obţinută de Mircea Raul Bodrogean, elev în clasa a X-a la Liceul Internaţional de Informatică din Bucureşti.
Olimpicii români premiaţi cu argint sunt Ioana Maria Popa, elevă în clasa a XII-a la Colegiul Naţional din Iaşi, Ana Florescu Ciobotaru, elevă în clasa a XI-a la Liceul Internaţional de Informatică din Bucureşti şi Tudor Lile, elev în clasa a X-a la Colegiul Naţional „Moise Nicoară” din Arad.
Lotul olimpic al României a fost coordonat şi însoţit de acad. Marius Andruh şi Mihaela Matache de la Universitatea din Bucureşti şi Daniela Bogdan de la Colegiul Naţional „Sfântul Sava” din Bucureşti.”

Ii felicitam din suflet pe elevi si profesorii pregatitori!

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/educatie/o-medalie-de-aur-si-trei-de-argint-obtinute-de-elevii-romani-la-olimpiada-internationala-de-chimie-2019-1167059?fbclid=IwAR0FB_UWqkdrfZIi4HmUrkcgqzgIfRqBrkuIbHCW7n1xN-vfHkztysj3Cz0